Sukces „Cantaty” na VII Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych, który odbył się w dniach 3-4 grudnia 2016 roku. Nasz chór zdobył dwa Srebrne Dyplomy w dwóch kategoriach!

W dniach 3-4 grudnia 2016 roku Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” pod dyrekcją Marty Stós rywalizował w Krakowie z kilkunastoma chórami z Europy i Afryki na VII Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych. Zespół wystąpił w dwóch kategoriach: chórów mieszanych i kameralnych. Przesłuchania konkursowe odbywały się już od rana w kościele pw. św. Piotra i Pawła, a występy te otworzyła „Cantata”, co dla naszych chórzystów było nie lada wyzwaniem z uwagi na wczesną porę oraz brak możliwości porównania się do „konkurencji”.

cantata_12_16

W jury zasiadały wybitne osobistości ze świata muzyki chóralnej: Andrea Angelini (Włochy), Alwyn Humphreys (Wielka Brytania), Thea Paluoja (Estonia), Veronika Lozoviukowa (Czechy) oraz Agnes Gerenday (Węgry). Jurorzy wykazali się ogromnym profesjonalizmem oraz umiejętnością wprowadzenia niezwykle przyjaznej atmosfery, dzięki czemu zarówno dyrygent, jak i  chórzyści poczuli się na scenie pewnie, skupiając się na jak najpiękniejszym wykonaniu przygotowanego repertuaru adwentowo-kolędowego.

Podczas festiwalu „Cantata” mierzyła się z 17 zespołami. Prócz chórów z Polski do Krakowa przyjechały zespoły z Czech, Słowacji, Łotwy, Chorwacji, Rumunii, Włoch, a nawet Republiki Południowej Afryki. Warto dodać, że „Cantata” była jedynym krakowskim chórem biorącym udział w konkursie, co sprawiło, że każdy ze śpiewaków reprezentujących Politechnikę Krakowską poczuł się nieoficjalnym gospodarzem imprezy.

Na zakończenie festiwalu, w niedzielę wieczorem, w Bazylice Mariackiej odbył się uroczysty Koncert Galowy połączony z ogłoszeniem wyników. „Cantata” zdobyła dwa Srebrne Dyplomy – w kategorii chórów mieszanych i kategorii chórów kameralnych.

2 Srebrne Dyplomy dla Cantaty!